Rady do 1. dnů

 

 

Když si pořizujete králíčka měli by jste brát na vědomí, že je to živé zvířátko, které potřebuje hodně lásky, trpělivosti a péče. Králíček je sám o sobě velmi učenlivý a chytrý, a pokud na něj budete hodní a trpělivý, tak se vám odvděčí svou věrností :)

 

Pokusím se Vám teď trochu přiblížit, co takový králíček potřebuje, nebo co by jste měli udělat, aby s vámi žil vás králíček co nejdéle (průměrný věk králíčka je 5-9 let, výjmečně až 12 let).

 

 

Na co byste při pořízení králíčka neměli zapomenout:

1.

Je důležité si ujasnit, jestli bude králíček doma nebo venku. Králíček potřebuje pohyb, takže klec by měla být nejméně o rozměrech 100x50x45. Pokud bude králíček venku, není na škodu mu ještě koupit výběh na travičku. Králíček to rozhodně ocení. Pokud bude doma, tak je dobré ho občas pustit z klece a nechat ho proběhnou po bytě, ale jelikož králíček všechno rád okusuje, dejte pozor na kabely, květiny a květináče s hlínou. Jsou pro králíčka nebezpečné a mohlo by dojít až k jeho smrti. Dále dejte pozor na psy a kočky, které by mohli udělat z králíčka oběť a na děti, které by králíčka mohli nesprávným držením udusit, upustit či jej při utíkání a honění zašlápnout. Nikdy králíčka nenechávejte venku z klece bez dozoru! 
 

2.

Další věcí, která nesmí v kleci pro králíčka chybět je keramická miska na granulky pro králíčky, napáječka na vodu a jesličky na seno. Králíčka určitě potěší, pokud mu do klece dáte i nějaký domeček a jestli chcete mít slušného a čistotného králíčka neměli byste zapomenout na záchůdek pro králíčky, na který jej naučíte. Neměli byste zapomenout ani na podestýlku pro králíčka (hobliny, sláma, pelety, nebo pokud králíček už umí chodit na záchůdek, tak klidně i nějaká deka).

 

3.

Nejdůležitější potravou pro králíčka je seno, měl by ho mít stále. Granulky pro králíčky jsou různé, takže je jen na Vás, které zvolíte - my používáme kvalitní německé granule BF Krauter light. Králíčka byste, ale neměli granulkami překrmovat (zhruba 2 lžíce denně, nejlépe jednu ráno a večer). Důležitá je i čerstvá voda, kterou by měl mít králíček také stále. Do vody se mohou králíčkovy přidávat různé vitamíny v tekuté formě, čas od času by se měl králíčkovy do vody dát i ocet (10 ml na litr), jako prevence proti kokcidióze a jiným bakteriálním onemocněním nebo ještě lépe Acidomid K (jablečný ocet - 10 ml na litr). Neměli byste zapomenout ani na pamlsky (ovoce), které by se měli podávat max. 1x denně za odměnu - naši králíčci jsou zvyklý na jablíčka. Důležitou roli ve stravě králíčka hraje i zelenina (hrstka denně), nejlépe mrkev, petržel, brokolice,atd. - naši králíčci dostávají např.: mrkev a petržel (kořen i nať), zelí, salát, okurek a občas brokolici nebo květák. Je dobré dát králíčkovi čas od času větvičky z ovocných stromů (nejlépe z jabloně nebo hrušky, větvičky z peckovitých stromů jen ve velmi malém množství) na obrušování zoubků - my králíčkům podáváme jednou týdně chléb a občas dotanou větvičky z jabloně, z meruňky a z vrby. V létě se králíčkovy může dát i travička, nejlépe listy od pampelišky nebo nějaké bylinky ze zahrádky (my našim králíčkům čas od času dáváme mátu, meduňku a listy od jahod). Nikdy králíčkovy nedávejte čokoládu, sušenky ani nic podobného, můžete ho tím otrávit. 

Pokud si něčím nebudete jistí podívejte se na stránky kralici.cz - jídelníček.

 

4.

Jednou za půl roku by měl být králíček očkovaný proti moru a myxomatóze.

 

5.

Ať už jste si vybrali jakéhokoliv králíčka, každý vyžaduje určitou péči o srst, nejvíce samozřejmě teddy králíčci, kteří by se měli pravidelně vyčesávat. Nečistoty můžete umýt mokrým hadříkem a zacuchanou srst můžete ostřihnout. Králíčka nikdy nekoupeme! 

 

6.

Měli byste se také aspoň jednou za dva měsíce věnovat drápkům králíčka a zastříhnou je. Ne úplně, stačí tak, aby nebyly příliš dlouhé a nezpůsobovali králíčku bolest při hopsání. Na to vám stačí kleštičky z manikůry nebo nějaké speciální, ale pokud si na to netroufáte stačí zajít za veterinářem.

 

7.

Králíčka byste měli správně brát za kůži na lopatkách nebo za uši a druhou rukou pod zadeček.

 

8.

 Nakonec bych se chtěla zmínit, že králíček je vážně velmi šikovné zvířátko, dokáže se naučit na již zmiňovaný záchůdek tak i na vodítko.